Jak
słuchać
podcastów?

Chciałbyś słuchać, ale nie ogarniasz,
jak to działa? Nie wiesz, jakiej użyć aplikacji i jak się za to zabrać? Tutaj dowiesz się, jak najłatwiej śledzić kolejne odcinki.

Podcasty skradły moje serce jak żadne inne medium z co najmniej kilku powodów.

    1.  Doskonale sprawdzają się w drodze. Bez względu na to, czy suniesz rowerem, stoisz w korkach w aucie czy jesteś trakcie treningów.
    2.  Możesz decydować, czego i w jakiej kolejności słuchasz, a więc stworzyć trochę takie spersonalizowane radio na życzenie. Do tego sklejone z materiałów od różnych podcasterów, tworzących treści o interesującej cię tematyce. Na mojej liście bardzo często są jednocześnie podcasty o biznesie, wychowaniu dzieci i odżywianiu. Jak widzicie przekrój tematów jest duży, ale właśnie za to lubię podcasty.
    3. I najważniejsze – podcasty pozwalają mocniej wgryźć się w dany temat.  Często nie ma na to miejsca w innych mediach, serwujących bardziej skondensowaną formę. A przy tym wszystkim zapewniają wrażenie dużej intymności. Wręcz siedzenia z gościem na kanapie, gdzie jak przy spotkaniu ze starym znajomym, często skacze się od tematu do tematu, powoli odkrywając kolejne fragmenty historii.
Gdzie słuchać podcastów?

Jeśli świat podcastów jest Ci kompletnie obcy, najlepiej zacznij od wyboru aplikacji na smartfona. Dopiero potem przejdź do wyszukania twórców z interesujących Cię kategorii. Pobrania wybranych odcinków i stworzenia swojej playlisty. Odcinki najlepiej pobrać, gdy masz dostęp do Wifi, żeby nie martwić się o limity transferu. Możesz też słuchać bezpośrednio ze strony podcastu i komputera, ale to zdecydowanie mniej wygodne.

Aplikacje

Aplikacji do wyboru jest mnóstwo. Nie wchodząc w detale i różnice w funkcjonalnościach, możesz zacząć od:

  • Apple Podcasts – jeśli masz iPhone’a lub
  • Google Podcasts albo PlayerFM – jeśli masz Androida 

Jeśli wolisz na komputerze – możesz słuchać nagrań audio bezpośrednio ze stron twórców podcastów.

Katalogi polskich podcastów

Jeśli dopiero szukasz interesujących Cię podcasterów, możesz znaleźć ich bezpośrednio w aplikacjach lub na stronach katalogów polskich podcastów. Oto kilka z nich:

Osobiście mocno polecam również zagraniczne podcasty ze względu na dostęp do nieograniczonej  liczby inspirujących gości i tematów.

Zdjęcie: Melanie Pongratz, Unsplash