Katarzyna Wierzbowska: Jak zbudować społeczność kobiet?

Prezeska Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, społeczności wspierającej kobiety w biznesie. Współzałożycielka Funduszu VC Black Swan.

Katarzyna Wierzbowska od 7 lat, wspólnie z Dorotą Czekaj, tworzy społeczność wspierającą biznesy i rozwój zawodowy kobiet. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet początkowo miała spełniać rolę głównie programu mentoringowego. Dziś jest jedną z najpopularniejszych organizacji działających na rzecz kobiet.

Została założona przez dwie przyjaciółki na rozstaju dróg. W momencie zawirowań w życiu zawodowym i osobistym, najpierw jako fanpage i grupa na Facebooku. Właśnie wtedy, gdy temat przedsiębiorczości spotkał się z dużym zainteresowaniem fanek, pojawił się pomysł, aby przekształcić go w większą inicjatywę. Najpierw w program mentoringowy, a później cyklicznie realizowane wydarzenia dla kobiet i program akceleracyjny. W kolejnych latach założycielki sieci poszerzały swoje działania o kolejne aktywności wspierające przedsiębiorczość kobiet. Spotkania networkingowe, konferencje w duchu storytellingu czy też autorskie programy takie jak Biznes w Kobiecych Rękach. Jedną z ostatnich inicjatyw założycielek było stworzenie Funduszu Venture Capital Black Swan. Jedynego funduszu VC w Polsce, który zarządzany jest wyłącznie przez kobiety.

Na historię organizacji składają się sukcesy wielu kobiecych firm, które nie powstałyby bez wsparcia Sieci. Rozmowa z Katarzyną Wierzbowską to również przepis na doskonale działający biznes z misją społeczną w tle. Stale napędzany przez prężnie działającą i wpierającą się nawzajem społeczność kobiet. Biznes, który nieoczekiwanie stał się inspirującym, nowym pomysłem na życie jego założycielek.

Z rozmowy dowiesz się:
  • Czy ciężko jest stworzyć biznes z misją społeczną w tle?
  • Jak zbudować społeczność kobiet – nie tylko wirtualną?
  • Dlaczego powstał Fundusz VC Black Swan i jak skorzystać z jego finansowania?
  • W jaki sposób można pozyskiwać sponsorów dla działań Fundacji?
  • Co można zrobić, aby skalować działania organizacji społecznej?  
  • Jak wyglądają kulisy zarządzania fundacją?
  • Które kobiece biznesy powstały dzięki programom Sieci Przedsiębiorczych Kobiet?
  • Jakimi działaniami fundacja wspiera przedsiębiorczość kobiet?
  • Czy można przetestować pomysł na biznes realizujący cele społeczne?
  • Jak pozyskiwać finansowanie dla działań Fundacji?

Więcej o programach realizowanych przez SPK: https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/

Informacje nt. funduszu Black Swan: https://blackswanfund.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.